Angel Tattoo Avcılar
Ana Sayfa Dövme Modelleri Ambigram Dövmesi  – Ambigram Tattoo – Anlamı

Ambigram Dövmesi  – Ambigram Tattoo – Anlamı

0
545

Ambigram Dövmesi  –  Ambigram Dövme Örnekleri – Ambigram Tattoo

Bu yazımızda size ambigram dövmesi nedir onu anlatacağız. Öncelikle yazı dövmeleri içinde gerçekten bambaşka bir tarzı ve gizemi olan ambigram dövmesi, doğru yapıldığında gizemli bir yazı dövmesi sahibi  olmanızı sağlar. Ambigram dövmesi örneklerini inceledikten sonra sizde kendinize bir ambigram dövmesi yaptırmak isterseniz. Ambigram sitesini ziyaret edebilirsiniz. Site budur. TIKLA

Galerinin sonunda ambigram nedir açıkladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

Ambigram Nedir?

Keime anlamı tersine çevirme olarak düşünülebilir. Bir kelime baştan ve sondan okunduğunda aynı şekilde okunabilir. Veya iki farklı kelimenin farklı açılardan bakıldığında iki ayrı kelimenin okunması durumudur. Genel anlamda bildiğimiz alfaden ziyade grafiksel bir durum söz konusudur. D.R. Hofstadter ambigram için şunu söyler, “ 2 farklı okunuşu, birbirine aynı eğrileri tıkıştırmak için yöneten bir kaligrafik diyazn”.  Ambigram ilk olarak Hofstadter tarafından yayınlanmıştır.

Yazı dışında ambigrama örnekler, davudun yıldızı, yingyang, gamalı haç verilebilir.  Kelimelerle ambigram uygulama fikri tarih boyunca çok olmasada ender olarak karşımıza çıkar. Ambigram yazılarının popüler olmasının temel nedenlerinden birisi Melek ve Şeytanlar kitabında yeniden gündeme getirilmiş olmasıdır.  Kitaptaki ambigram desenleri John Langdon tasarlamıştır.

Langdon, hazırlama sürecinde oldukça zor olduğunu belirtmiş , bir çok matematiksel işlemin ve sanatsal öngörünün ayrıntılarıyla yaptığı işten bir hayli memnun olduğunu söylemektedir. Ayrıca Dan Brown’un romanında yer almaktan da mutluluk duyguduğunu söyler.

Dövme sanatı içinde yer bulmaya başlaması dünya çapında çok büyük ilgi uyandıran bu roman sayesinde olmuştur.  İnternet üzerinde  bir çok ambigram dövmesi, ambigram deseni  oluşturuldu. İnsanların özellikle yazı dövmelerinde tercih sebeblerinden birisi haline geldi.

Gerek zeki bir tasarım olarak ortaya çıkması gerekse içinde kendine has bir gizem barındırmasından dolayı dövme severler tarafından da oldukça benimsenen ambigram  çalışmaları, dövme severlerin özellikle yazı dövmesi yaptırmak isteyenlerin ilk tercih sebeplerinden birisi olma yolunda tercih sebebi olarak karşımıza çıkmakadır. Değerli yorumlarınızla yazımıza yorum yapabilir. Daha fazla kişiye ulaşması için arkadaşlarınıza ub yazıyı paylaşabilirsiniz.  İyi günler dileriz.

Ambigram Dövmesi, Ambigram Dövmesi Modelleri, Ambigram Dövmesi Anlamı,

 

HENÜZ YORUM YOK

%d blogcu bunu beğendi: