At Dövmesi – At Dövme Modelleri – Horse Tattoo

0
1219

Gücün ve Özgürlüğün Sembolü At  Dövmesi – At Dövme Modelleri – Horse  Tattoo 

Amerikan yerlileri kültüründe çok popüler olan atlar, dövme olarak karşımıza 18. Yüzyıldan itiaren çıkar.Atların gerek savaşlarda gerekse avlarda kullanılması bunun başında gelir. Atın dövme olarak yapılmasındaki en temel unsurlardan birisi çağın içinde atlara duyulan saygıdan ötürüdür. Zamanla at dövmesi popüler hale gelerek bir çok kişi için dövme yaptırmada tercih sebebi olarak görülmeye başlanmıştır. Güzel yapılmış bir at dövmesi, gerek işçilik gerekse sanatsal bakımdan insana asil bir görünüm katmaktadır. Bir nevi At dövmesi yaptıran insanlar atın asil ruhunu hissetmektedir.  At dövmeleri genel olarak aseletin simgesi olarak yapılmaktadır. At dövmesinde kullanılacak olan beyaz at bunun simgesi şeklindedir. Bu tarz bir dövmeye sahip olan insanlar asil ve onurlu olduklarını taşıdığı dövmeyle belirtmektedirler. Geçmişte atlar kraliyet ailesi tarafından kullanılmıştır. Hindu kültüründe beyaz at tanrı tasfirlerinde kullanılır. Günümüzde genel anlamda at dövmeleri aseleti simgelemek için kullanılmaktadır.

At dövmeleri simgelediği bir diğer durumsa özgürlük fikridir. Fikir olarak at dövmesi yaptıran kişiler özgürlüklerine düşkün, özgür hisseden insanlardır. Amerika kölelerinde de görülen  at dövmesi fikri,  kölelikten kurtulmak ve özgürlüklerine kavuşmanın sembolü olarak görülmüştür.

Günümüze kadar gelen bir başka durumsa güç birimi olarak atların kullanılmasıdır. Bu gün arabalarda beygir tabir edilen motor gücü, kavram olarak atlardan gelen bir durumdur. Atların bu bağlamda geçmişten günümüze gelen güç ile özdeşleştiriiliği sonucu çıkmaktadır. Bu durumun dövme sanatına yansıması gücün dövmesel anlamda sembolü olarak at dövmesi olarak görülebilir.

At dövme modeli yaptıran kişi, özgürlüğüne düşkün ve güçlü bir karakteri yansıttığından ötürü at dövmesini benimsiyor gibi düşünürsek, yanlış düşünmüş olmayız.

 

Kadınların at dövmesini tercih etmesindeki en temel nedenlerden birisi, atların diğer hayvanlara göre kendine has bir güzelliği ve aseleti bulunmaktadır. Bayanlar at dövmelerini tercih ederken bundan yola çıkmaktadırlar.  Bayanlarda saf güzelliğin temsili olarak at dövmesi tercih edilmektedir.

 

Bir diğer sembolik anlamı ise siyah atın ölümle bağdaşlaştırılmış olmasıdır.  Dövme sanatında kullanılan siyah at dövmesi, anlam itibariyle ölümü çağrıştırmaktadır.

At Dövme Modelleri 

Son olarak at dövme modeli, arkadaşlığın sembolü olarakta kullanılmıştır. Atların sadık hayvanlar olmasından ileri gelerek, dövme sanatı içerisinde at dövmeleri bu anlam içinde yaptırılmıştır.