Carpe Diem Dövmesi  –  Carpe Diem  (Günü Yakala)  Dövme Modelleri

0
839

Carpe Diem Dövmesi  –  Carpe Diem  (Günü Yakala)  Dövme Modelleri

Yazı dövmeleri denilince belki de akla ilk gelenler arasında liste başı olan carpe diem dövmesi, bir çok dövme sever tarafından yazı dövmelerinde tercih  sebebi  olarak karşımıza çıkmaktadır. Carpe Diem’in dövme modeli olarak yaptırılması ve bu kadar popüler olması belki de içimizde yarın kaygısını bir nebze olsa azaltmak için bilinç altımızdaki düşüncenin dış yansımasıdır. Bizde sizler için Carpe Diem dövmesi modellerini derledik. Galerinin sonunda Carpe Diem  anlamı ve hikayesi nedir okuyabilirsiniz.

“>Carpe Diem nedir anlatmadan önce bu sözü söylemiş olan  Horatius ‘tan bahsetmek gerekir. Horatius (8 Aralık MÖ. 65-27) Roma’da Augustus döneminin en önemli şairlerindendi. Ailesi çiftçiydi ve babası onu okutmak için bütün parasını harcamıştı . Öğrenimi Roma’da gördü. Sezar’ın öldürülmesinden sonra askere katıldı ve Brutus için savaştı. Augustus kendisine karşı savaşanları affedince köyüne geri döndü. Bu dönemde babası ölmüş ve tüm mal varlığı yağmalanmıştı. Eserleriyle ünlenmeye başlayınca  devlet tarafından destkelenerek tekrar rahat koşullara erişme imkanı buldu. Ölümünden sonra tüm mal vardlığını tekrardan impatorluğa bağışladı.

Horatius meşhur Carpe Diem sözünün sahibiir. Bu sözü millatan önce 23 yılında bir dizesinde ilk defa kullanmış ve bu şekilde günümüze kadar gelmiştir.  Direk anlamı esasında “Günü Yakala”’dır. Fakat günümüzde anlam kayması yaşamış “anı yakala” gününü gün et” gibi anlamlar içinde kullanılmıştır.

Dövme sanatı içinde de değerlendirdiğimizde anlamını bilmeden  popüler anlamına dayalı olarak Carpe Diem Dövmesi, “yarını düşünmeden umarsız ve hazcı bir hayat “ benzeri bir anlam yüklenerek tercih edilmektedir.

Fakat, Horatius’un bahsetmek istediği ve felsefi derinliiği olan Carpe Diem,  yaşadığımız her anı değerli kılmaktır. Daha değerli  zamanlar geçirmeli, üretmeli, düşünmeli ve hayatı ona göre daha anlamlı yaşamamız gerektiğinden bahsetmek istemiştir. Çünkü yarının bize neler getireceğini bilemeyiz. Ve bu günü yaşarken umursız davranmak yerine daha kıymetli yaşamanın değerini bilmeliyiz.

Bizde bu düşünceden haraketle tercihlerinizde, yaşamınızda her zaman durumları değerlendirerek kararlar almanızı tavsiye ederiz. Eğer yazımızı buraya kadar okuma zahmetine girdiyseniz teşekkür ederiz. 

Carpe Diem Dövmesi, Carpe Diem Dövmesi Anlamı, Carpe Diem Dövmesi Nedir,