Dantel Dövmesi – Dantel Dövme Modelleri – Dantel Dövmesi Anlamı

0
856

Dantel Dövmesi  –  Dantel Dövme Modelleri – Dantel Dövmesi Anlamı

Dantel Dövmesi genel olarak dantel şekli baz alınarak yapılan gayet estetik dövme modelleri arasında yer alıyor. Dantel dövmeleri, kadınlar tarafından tercih edilen dövmelerin başında gelmeye başladı, bu soyut dövme modelleri, başka bir dövme modeli fikriyle birleştirilipte yapılabilir.  Dantel dövmesi örneklerini sizler için derledik.

Dantel Nedir, Anlamı ve Tarihçesi

Dantel Fransızca “Dentelle” kelimesinden türkçeye geçmiştir. Genel olarak bir kumaşın kenarına işlenen ince ve türlü biçimlerde olan bir örgü çeşitirdir. Bölgesel farklılar gösterdiğinden dolayı binlerce çeşitidi bulunmaktadır. Anadolu’da yöresel dantel çeşitleri görmek mümkündür. Türkçe karşlığı “oya” olarak karşımıza  çıkar. Yapılması meşakkatli olduğundan “oyalamak” terimi (bir kişiyi gereksiz yere bekletmek” bu işleme bir atıfta bulunmaktadır.

Dantel Tarihçesi

Dantel  bililen en eski el sanatlarından biridir.  Erken örneklerine Eski Mısır mezarlarında rastlanmıştır.  Nakış işe yüzyıllar öncesinde Çin, Hindistan, İran ve Yakındoğu’da yapılmıştır.Dantel saniyeleşmeden önce yapıp tekniği olarak makaralara sarılmış iplerle ile bir kasnak sayesinde işlenerek yapılırdı.  16 Yüzyılda ticaretin merkezi Venedik’te seri üretime başlandı. Büyük ihtimalle uzak doğudan gelen tüccarlar getirmişti.  Venedik’te kısa sürede moda haline gelen dantel, daha sonraları diğer şehirlerede yayıldı .

16 – 19 yüzyıllar arasında dantel kullanımı bir çok alanda yaygınlaştı. Dantelin yapım kaliteisine göre sosyal statülerde de ayrımla r ortaya çıktı. En iyi dantel desenleri ve bunlardan oluşuturlmuş kıyafetler özel günlerde sergilenmek amacıyla kullanıldı.

Türkler’de Dantel:

Türk El Sanatlarında, kadınların geliştirdiği önemli bir sanat dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Oya ve dantel Türkler’de ayrı ayrı gelişmiş el sanatlarındandır. Bazı tarihçiler Dantel’in Venedik’ten çıkıp geldiğini iddea etseler de bir diğer görüş, uzak doğudan doğrudan geldiği söylemektedir.  Bir diğer görüşte Dantel’in Venedikli tüccarlar tarafından anadoluda bulunup götürüldüğü şeklindedir.

Dantel Dövmesi Nereye Yapılmalıdır.

Eğer bir dantel dövmesi yaptıracaksınız, dantel dövmesinden evvel yaptıracağınız dövme sanatçısının gerçekten el işliğinin iyi olması gerekmektedir.  Bunun en temel nedeni ise, yapılan olan dövmenin hem çok detaylı hemde birden fazla doğrusal geometrik hatlara sahip olmasıdır. İşin ehli olmayan birisinde kötü sonuçlarla karşılaşmanız kaçılmazdır.  Dantel Dövmesi, zerafetin aseletle buluştuğu sıradışı dövme modelleri arasında başı çekmektedir.