Filmlerdeki Dövmeli Karakterler – 1

0
464

Dövmeli filmler derken vurdulu kırdılı filmlerden bahsetmiyoruz tabi ki. Hele ki Bruce Lee filmlerinden hiç. Bahsetmek istediğimiz daha çok dövme yani “tattoo” temalı, konusu dövme olan, adında dövme geçen, içinde dövmeli karakterlerin, ismi dövme olan insanların yer aldığı filmler. Kimisinde filmin başrol oyuncusunun dövme olduğu, kimisinde dövmenin bir araç bir yol olduğu, çoğunda da sertliğin ve enteresanlığın simgesinin dövme olduğu filmler.

Sinemanın dövme yüzünden bahsediyoruz. Hayatın içine hızla yayılan bu vücut boyama sanatının sinemayla buluşmasından. Ve bu buluşmadan doğan filmlerden. Şüphesiz filmleri renkli kılan bir şeydir dövme. Gerek tribal gerek realistik gerek geleneksel gerekse fütüristik olsun; tüm dövmeler yakışır filmlere. Bazen ilgi çeker, bazen özendirir, bazense nefret ettirir. Dramatik bir sanat dalı olan sinemanın vermek istediği duyguları desteler. Sinema dilinin estetik bir öğesidir. Hiçbiri boşuna değildir. Dövmeler bir şey gösterir, bir şeye işaret ederler. Üstelik de sinema tarihi içinde kendi tarihiyle yol alarak. Mesela tribal şekillerden 3D’ye doğru evrilir. Artık o film neyi anlatmak, izleyiciye ne vermek istiyorsa… Dövme hamuru insan olan bir sanattır. Sinema da öyle. Dolayısıyla muhatabı insan olan bu iki alan birbirinden kopuk olamaz. Dövme sinemada bir şeyi ifade eder, yönetmenin vermek istediği bir şeyi. Aslında dövme de öyledir. Hepsinin yaptıran insanlarda bir izi, bir hatırası, bir sebebi vardır. Ve dövme – sinema ilişkisi insan var oldukça devam edecektir. Çünkü dövme hayatın bir parçasıdır, tıpkı sinema gibi, tıpkı insan gibi.

İşte o dövmeli filmler ve karakterler:

The Girl With The Dragon Tattoo: (imdb 7,8)

Filme de ismini veren ejderha dövmeli kız yani Lisbeth Salender, sırtında siyah bir ejderha dövmesi taşımaktadır. Kendisi de marjinal görünen Lisbeth adeta bu ejderhayla özdeşleşmiş gibidir. Uğradığı tecavüz vakasıyla da birlikte intikamcı bir kişiliğe dönüşür ve ağzından düşmanını yakıp kül edecek deliller çıkartır. 

Tattoo  (imdb 6,4)

Dövme burada tamamen bir fetiştir. Olay insanların vücutlarındaki dövme bölgesini kesip alan bir seri katile dayanır. Bu seri katil özellikle Japon bir sanatçının çalışmalarını biriktirir. Dövmesi olan son iki kişi kaldığında ise olayı araştıran dedektiflerimiz Minks ve Marc Schrader’ın biraz hızlanmaları gerekmektedir.

Red Dragon  (imdb 7,2)

Çekingen ve ürkek Francis Dollarhyde bu görünümünün altında ikinci bir karakter barındırmaktadır: Kızıl Ejder. Francis, Kızıl Ejder nick’iyle kurbanlarını öldürüp vücutlarında kendine has bir diş izi bırakır. İşin dövme kısmı ise efsanevi bir sırt sahnesiyle ortaya çıkar. Francis Dollarhyde kendisine Kızıl Ejder lakabını takmıştır çünkü sırtında, sırtını boydan boya kaplayan, kırmızı bir ejderha dövmesi taşımaktadır.

American History X (imdb 8,5)

Derek Vinyard koyu bir Neo-Nazi’dir. Tam bir zenci karşıtıdır ve Venice Beach Neo-Nazi çetesinin üyesidir. Ayrıca The Disciplines of Christ’ı yani İsa’nın Hizmetkarları’nı da desteklemektedir. Bu örgüt de beyazları zencilere karşı korumayı motto edinmiştir. Tüm bu taraf tutuculuğunu en iyi kalbine yakın bir yere yaptırdığı Nazi haçı temsil eder. Zaten filmin afişinde de elini göğsüne, dövmesinin üstüne, koyar vaziyetteki pozu yer alır. Bu poz biraz da daha sonra değişecek olan fikirleri neticesinde “kabullenişi” ve “mütevaziliği” simgeler

Dead Man Walking (imdb 7,6)

Rahibe Helen Prejean, ölmeyi bekleyen idam mahkumu Matthew Poncelet’ten bir mektup alır. Matthew rahibenin ölmeden önce kendisini kutsamasını istiyordur. Ve Helen bunu kabul eder. Mahkum idam edilene kadar mahkumla konuşarak onun suçunu kendine itiraf etmesini sağlamak ister. Zamanla mahkumla arasında dostane bir ilişki doğar ve onun aslında iyi bir insan olduğunun farkına varır. Filmin en etkileyici anlarından birisi de Matthew’ın dövmeleri yüzünden insanların onu yargıladığını ve baştan suçlu kabul ettiğini söylediğinde Helen’in verdiği cevaptır: “Bence sen sadece vücudunu boyamayı seven bir çocuksun.”

The Mummy (imdb 7,0) (Ardeth)

Hem bir Arap olduğu ve geleneksel olarak dövme kullanması zorunlu olduğu için hem de mistikliğini vurgulamak amacıyla kahramanımız Ardeth Bay’ın yüzü dövmeyle kaplanmıştır. Bu dövmeler biraz aşiret dövmelerine benzer ve Arapça karakterlere dayanır. Ardeth, mumya arkeologu Rick’in en büyük yardımcısıdır ve tarihten çok iyi anlar.

Star Wars I (imdb 8,7) (Darth Maul)

Darth Maul, Star Wars serisinin 1. filminde yer alan, tek bölümlük fakat büyük ses getiren bir karakterdir. Yüzü kırmızı siyah, dövme görünümlü bir boyayla kaplıdır. Ayrıca vücudu da dövmelerle kaplıdır. Dövmelerin ve siyah cüppesinin amacı vahşeti ve acımasızlığı yansıtmasıdır. Birçok Star Wars fanatiğine göre, bu karakterin ilk bölümde ölmesinin nedeni Darth Vader’dan daha fazla ilgi toplaması ve çok beğenilmesidir. Darth Maul, Star Wars evreninde yer alan karakterlerden biridir. Bölüm I’de, dövüş sanatları uzmanı olan Ray Park tarafından canlandırılmış ve İngiliz aktör Peter Serafinowicz tarafından seslendirilmiştir.

Eastern Promises (imdb 7,7)  (Nikolai)

Nikolai, Londra’nın en kötü organize suç örgütüne bağlı çalışan sert ve gizemli bir adamdır. Nikolai’nin ellerinde ve vücudunda suçu ve Hristiyanlığı temsil eden dövmeler bulunur. Bu Nikolai’ye hem sert hem de günahkar bir hava katar. Zaten filmin afişinde de Nikolai’nin ellerini görürüz ve başlıkta aynen şöyle der: “Her günah bir işaret bırakır.

Wanted (imdb 6,7) (Ajan Fox) 

Aksiyon filmlerinin en çok yakıştığı kadın Angelina Jolie bu filmde Ajan Fox’u canlandırır. Kendisi de daha önceden birçok dövme sahibi olan oyuncu bu filmdeki karakteri için dövme sayısını ikiye katlamıştır. (Ve hepsi gerçektir.) Çünkü Ajan Fox hem çok yetenekli, hem şartları zor olan birçok ülkede iyi eğitim almış, hem de oldukça sinirli bir kadındır.

Blade (imdb 7,1)

Kendisi de yarı vampir olan ve gündüz gezen vampir avcımızın başının iki yanında, kulaklarının tam üstünde tribal dövmeler yer alır. Bu durum Blade’in imajının bir parçasıdır. Kostümü, kılıcı, uzun montu ve dövmeleriyle bir fenomen yaratılmak istenmiştir. Başarılı da olunmuştur.

Harry Potter (imdb 7,5)  (Sirius Black)

Harry Potter’ın vaftiz babası olan Sirius Black, vücudunda birçok dövme taşır. İsmi büyük siyah köpek anlamına gelen ve Harry Potter serisinin biraz asi bir karakteri olan Black, özellikle göğsünde taşıdığı mistik dövmeyle dikkat çeker. Fakat filmde kitaptakinin aksine dövmeler fazla vurgulanmaz.

Yazı: Murat Çağıltay