Angel Tattoo Avcılar
Ana Sayfa Dövme Modelleri Dreamcatcher Tattoo – Düş Kapanı Dövmesi ve Anlamı?

Dreamcatcher Tattoo – Düş Kapanı Dövmesi ve Anlamı?

0
1053

Dreamcatcher Tattoo – Düş Kapanı Dövmesi ve Anlamı?

Düş kapanı dövmesi genel olarak tercih edilen yaygın dövme modelleri arasında yer almaktadır. Düş kapanı dövmesinin tercih sebebi daha çok dekoratif amaçlı olsa dahi, neden düş kapanı dövmesi yaptırmak istediğinizi tam olarak araştırmanız gerekir. Bizde bu yazımızda size düş kapanı dövmesinin anlamını açıklamaya çalışacağız. Dilerseniz önce düş kapanı dövme modellerini inceleyin, eğer bu dövme modelleri sizde bir merak uyandırdıysa galerinin sonunda düş kapanı anlamı nedir onu okursunuz.

Düş kapanı Amerika yerlilerine özgü bir semboldür. Özellikle Kanada’daki Ojibwa kabilesi ve Amerika’da bulunan Anishinabe kabilesi bu düş kapanının öncü tasarımcıları olarak bilinirler. Bu rüya yakalayanlarda kötü rüyalar çemberin içindeki ağlara takılır ve sabah güneşiyle yok olurdu. iyi rüyalarsa doğruluk sayesinde yolunu bularak uyuyanlara ulaşırdı. Kızılderilier bu rüya kapanlarını yeni doğan bebeklerin baş ucuna koyardı. Ve bebeğin uykusunda kötü rüyalardan uzak kalmalarını sağlarlardı.

Söğüt ağacı kullanılarak bir çember oluşturuluyor ve bu çembere hayat çemberi adı veriliyor du. Hayat çemberi “doğum yaşam ve ölüm ve tekrar doğum” döngüsünü sembolize ediyordu. Çembere gerilen iplerde kendi içlerinde farklı anlamlara sahipti. Eğer sekiz noktada birleşiyorlarsa bu bir örümceğin bacaklarını sembolize ediyordu. Ve bu ağdan kötü rüyalar geçemiyordu. Efsaneye göre zamanla çeşitli tüyler eklendi. Bu tüylerde kötü düşünceler yerine iyi düşünceler düşünülmesini sağlıyordu.

Düş kapanı hakkında birden çok efsane vardır. Bir efsaneye göre göre, alimliğiyle bilinen İktomi isimli bir adam, örümcek formunda bir ruhani liderin rüyasına girmişti ve adamın tüylerle ve at kıllarıyla süslü, söğüt ağacından yapılma çemberini alıp, çemberin etrafına ağ örmüş ve bir yandan da ruhani lidere hayat çemberinden, dünyada bizi yaşam çemberinin her evresinde etkilemeye hazır iyi ve kötü güçlerin olduğundan bahsetmiştir. konuşmasının sonuna doğru düş kapanını tamamladığında, bunun ağının iyi olan düşünceleri, arzuları, istekleri tutacağını, ağın ortasındaki deliğin de kötülükleri uzaklaştıracağını söylemiş ve böylece düş kapanı kızılderili halk arasında yayılmış.

Ojibweler, rüya kapanının insanların rüyalarını değiştirdiğine inanırlardı.
Ojibwelere göre düş kapanının ortasında bulunan ağ kötü düşleri tutar ki güneş doğduğunda onları yok edebilsin, ortasındaki delik ise iyi düşüncelerin bizlere gelmesini sağlamakla görevliydi. Bu inanışa göre ortasından aşağı bir tüy asılmalıdır ki; böylece iyi düşünceler yollarını bulacaktır. düş kapanının ağı sürekli iyi düşüncelerle örülmelidir ki iyilikler tekrar bize dönsün.

Kodrad J. ye göre ” Sadece güzel rüyaların süzgeçten geçmesine izin verilmiştir.” Kötü rüyalar ağda kalıp gün ışığıyla birlikte göğe yükselirlerdi.
Güzel rüyalar diğer tarafa geçebilirdi ve yataklı kuş tüğüne kayıp düşerlerdi.

lakota nesline göre ise ‘ Kabus delikten diger tarafa gecer ve pencereden dısarı cıkar. Güzel rüyalar perdede ( ya da ağda) yakalanır ve sonra uyuyan bir insanın tüylerine kayıp düşer.

 

HENÜZ YORUM YOK

%d blogcu bunu beğendi: