Angel Tattoo Avcılar
Ana Sayfa Dövme Modelleri Dua Eden Eller Dövmesi – Anlamı – Hand Tattoos

Dua Eden Eller Dövmesi – Anlamı – Hand Tattoos

0
1203

Dua Eden Eller Dövmesi Çok popüler olmasına rağmen, dua dövmesinin anlamını bilen sayısı oldukça azdır. Genelde dua dövmesi tercihini beğenileri doğrultusunda tercih edenlerden oluşan geniş bir kesim vardır. Dua dövmesinin neden yapıldığına dair bir çok açıklama bulunsa dahi, bunların çoğu hatalı veya eksikdir.  Yazının devamını galerinin sonunda okuyabilirsiniz. 

Dua dövmesinin hikayesinin aslı Albrecht Daurer adında Alman bir sanatçıya dayanmaktadır.  Hikayeye göre Albrecht, 15.yy’da dönemin Frankfurt belediye başkanına hediye olarak dua eden eller tabloasunu hediye olarak yaptı. Belediye başkanı bu tablo karşısında çok etkilendi ve bu tabloyı 1508 ylında sergilettirdi. Bu olaydan sonra çok popüler bir tema haline geldi. Tablonun orjinali 1729’daki bir yangında yok oldu. Ayrıca bu yangında Albrecht’in bir çok eseride aynı akibeti yaşadı, Belki de bu felaketten sonra insanlar diğer eseleri dövme olarak yaptırmaya başlamışlardır.  Ama dua eden eller tablosunun altında yatan hikayede oldukça anlam bakımından güzeldir. Yazımızın sonunda okuyabilirsiniz.

Dua Dövmesi Anlamı:

Bu dövmeninde diğer dövme türlerinde olduğu kişiden kişiye değişen anlamları vardır. Bu dövmenin anlamını netleştiren en temel özellik yapıldığı bölge ile doğru orantılıdır. Sadece iyi göründüğü için yaptıranların dışında ünlü bir ressamın eserinin benzerini yaptırmak için yaptırmış olanlarda mevcuttur. Genel olarak anlamı ise hatıra dövmesi olarak değerlendirilmesi, eski arkadaşlar veya aidiyet duygusuyla alakalı olarak yaptırılmaktadır.  

Dua Eden Eller Tablosunun hikayesi:

Albrecht ve  kardeşi Albert her ikiside ünlü birer ressam olmak istiyorlardı. Fakat ailelerinin durumu bunu karşılayabilecek kadar iyi değildi. İki kardeş günler süren bir tartışmadan sonra bir karar verdiler. Yazı tura atacaklar ve kazanan kardeş sanat akademisine okumaya gidecek kaybedense kardeşinin masraflarını üstlenmek üzere babasıyla birlikte maden ocağında çalışacaktı. Sonrasında ise kazanan kardeş mezun olduktan sonra, ya resimlerini satarak yada madende kendisi çalışarak diğer kardeşi sanat okuluna yollayacaktı.

Bir sabah yazı tura attılar ve Albrecht kazanarak Nurnberg’teki sanat okuluna gitti. Albert ise maden ocağında 4 yıl çalışarak kardeşinin okul masraflarını karşıladı.
Albrecht’in sanat okulunda bile başarıları konuşuluyordu. Mezun olduktan sonra köyüne geri döndü. Bir akşam yemeğinden sonra Albrecht kardeşinin ellerini tutarak kardeşine “şimdi sıra sende kardeşim sende gidip hayallerini gerçekleştirebilirsin”dedi, Fakat Albert bu teklifi kabul etmedi, çünkü yıllarca maden ocağında çalışmış ve elleri oldukça yıpranmıştı. Aynı zamanda parmakları defalarca ezilip kırılmıştı. Sağ elinde başlayan romatizmalardan ötürü bir bardağı dahi tutmakta güçlük çektiğinden bahsetti. Albrecht Durer o akşam ki konuşmadan sonra kardeşinin onun için gösterdiği fedakarlığı resmetmek için meşhur karakelem çalışmasını yapmak için niyetlendi. Bunun içinde maden ocağında çalışmaktan yıpranmış elleri ve eğri büğrü duran parmaklarını, avuç içlerini ve kırışlıkları en ince ayrıntısına kadar resmetti, Resimde Albert’in ince parmakları göğe doğru yönelmiş ve avuç içleri gökten bir yağmur beklermişcesine açıktı.

 

 Durer, bu çalışmasına basitçe “Eller” ismini verdi. Ama  insanlar, böylesine açık avuçlara ve göğe yönelmiş parmaklara her kalbin içini ısıtan bir sırrı doldurdular. 

Bozuk para yere düştüğünde, Albrecht’in sanatçı olma duası, Albert’in de bir sanatçının en ünlü eserine model olma duası kabul edilmişti. Durer’in “Eller”i, böylece, “Dua Eden Eller” olarak anıldı..

dua eden eller dövmesi, dua eden eller dövmesi anlamı, dua eden eller dövmesi modelleri

dua eden eller dövmesi, dua eden eller dövmesi anlamı, dua eden eller dövmesi modelleri

HENÜZ YORUM YOK

%d blogcu bunu beğendi: