Angel Tattoo Avcılar
Ana Sayfa Güncel Felsefi Dövme Fikirleri

Felsefi Dövme Fikirleri

0
954

İçinde Felsefe Barındıran Dövme Fikirleri.

Dövme yaptırmak isteyipte, kendine ait orjinal bir fikir arayanlar için derlediğimiz Felsefi Dövme Modelleri sizlerle…

1. Hayat Ağacı

Hayat Ağacı: Türk mitolojisinde ebedi hayatın simgesi oalrak karşımıza çıkar. Bir çok mitolojide de benzer anlamlar yüklenen hayat ağacı figürüne Selçuklu Mimari’sinde de rastlamak mümkündür. Özellikle Sivas’ta Gök Medresesi’nin Taç Kapı girişinde Asyatik tarzda işlenmiş bir hayat ağaçı figürü bulunmaktadır. 

2. Burçlar

Burçlar dövme modeli olarak kullanılan belkide en yaygın figürlerin başında gelmektedir. Doğrudan burç simgesi yaptırabileceğiniz gibi buradaki gibi burcunuz takım yıldızını da dövme olarak işletebilirsiniz. 

3. Mandala

Kelime kökeni olarak Sanskritçe’den gelen Mandala; Manda (enerji, öz) ve la(kap) kelimelerinden türemiştir. Buradan  yola çıkarak enerjiyi tutan kap gibi bir türkçe karşılığı olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemlerde çok yaygın bir şekilde tercih edilen bir dövme figürü olarak karşımıza çıkan Mandala Dövme Modelleri inceyelebilirsiniz.

4. Buda

Buddha, Sanskrit dilinde “uyanmak, idrak etmek, bilinçlenmek” anlamına gelen “budh” fiilinin geçmiş zaman kipidir. “Uyanmış, idrak etmiş, bilinçlenmiş” anlamına gelir. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte bu öğretinin’de takipçileri tarafından dövme modeli olarak değerlendirilmektedir.

5. Lotus Çiçeği

Sonsuz yaşamı simgeleyen Lotus çiceği, ülkemizde de çok fazla tercih edilen dövme modelleri arasında yer alan lotus çiceği, 12 taç yapraktan oluşmaktadır. Bir çok kültürde kutsal sayılan lotus çiceğinin 13 yapraklı olanlarının uğursuzluk getirdiği düşünülmektedir. 

6. Karahindiba

Ülkemizde olukça yaygın olarak tercih edilen dövme modelelleri arasında yer alıyor dersek yanlış söylemiş olmayız. İngilizce Dandelion olarak geçen Karahindiba “Güneş” ve “Ateş” ile adlandırılır.  Genel olarak Aydınlanma Sembolüdür. Çicekleri güneşi gördüğünde açılan Hindiba ayrıca pozitiflik, ilerlemek ve hayatta kalmak gibi sembollere de sahiptir. Fransızca da Aslan Dişi olarak adlandırılmıştır  (Dent de lion)

7. Çakra

Çakra, (Sanskritçe, Pali: chakka, Çince: 轮, Tibetçe: khorlo) tekerlek ya da dönüş anlamlarına gelir. Hindu geleneklerinde ve bazı inanç sistemlerinnde insanda bulunan enerji merkezlerini girdap şeklinde dönen enerji alanlarından oluştuğuna inanıldığı için onlara bu isim verilmiştir. Alternatif bir çakra dövmesi yaptırmak isterseniz biraz daha araştırmanızı tavsiye ederiz.

8. Tasavvuf

Tasavvuf denilence aklımıza elbetteki Mevlana gelir. Bir mevlevi dövmesi yaptırabilirsiniz. Ayrıca yine  Tasavvuf ile alakalı küçük bir araştırma sizlere daha değişik dövme modeli olarak değerlendirebilecek örnekler sunabilir. 

9. Hindu Fili

Özellikle Hint Mitolojisinde büyük öneme sahip olan Fil figürü akıl ve bilgeliği sembolize ederken Hint tanrılarından Ganeşa’da fil olarak tasvir edilir. Ayrıca Orta Asya Türk Mitolojisinde’de fil önemli bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. 

10. Aum (Om)

Om, Hindistan’a özgü olan  inaç sistemlerinde  mistik etkisi  olan sözcüklerin en kutsal hecesidir. Sanskritçede o sesi a ve u ünlü sesleriyle m sesinden elde edilir.Üç ses yeryüzü, gökyüzü ve gök katlarındaki üç dünyayı teslim eder. Brahma , Vişnu ve Şiva üç büyük Hint Tanrsını, Rig, Yacur ve Sama adlı üç kutsal metini de simgeler.  Kısacası OM hecesi evrenin özünü temsil etmektedir.

11. Hamsa

Hamsa, veya Fatma’nın Eli, Miryam’ın eli gibi isimleride bulunmaktadır. Eski pagan kültürlerinden sıyrılıp gelen bir motif . Alternatif olarak tercih edilen figüerlerden birisidir. Açık bir eliniçine gömülü olan gözün nazar boncuğu gibi kötü enerjiye karşı iyi geldiğine inanılır.

12. Baykuş

Hemen hemen tüm kültürlerde Baykuş bilgelik ve erdemi temsil ederi. Ayrıca Baykuş figürü sanatla da ilişkilendirilmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin logosunda baykuş figürünü görmek mümkündür. 

13. Yin Yang

Uzak doğu kültürüne atfedilen yingyang doğal dengeyi temsil eder. Ying yang zıtlıkların birbirini tamamlayıcı özelliğinin sembolüdür. Her iyinin içinde bir kötü, her kötünün içinde de bir iyi vardır felsefesinin temel taşıdır. Ülkemizde’de yaygın olan dövme modellerindendir.

14. Melek

En yayın tattoo modelleri arasında yer alan Melek figürü, hemen hemen tüm ülkelerde dövme severler tarafından ilk 5’te tercih edilen bir dövme modelidir. 

15. Dua

Çok yaygın olmamakla birlikte dua eder şekilde elleri tavsir eden dövme modelini son dönemde Survivor yarışmacı Adem Kılıççı’da gördük. Adem Kılıççı’nın dövmesi olarak aratırsanız görebilirsiniz. 

18. Sonsuzluk

Esasında uzayı simgeleyen sonu olmayan bir matematik işaretidir. Ama ülkemizde özelliklerle kadınların dövmeye giriş modeli olarakta adlandırabiliriz. 

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

%d blogcu bunu beğendi: