Filmlerdeki Dövmeli Karakterler -02

0
395

Memento (imdb 8,5) Leonard Shelby

Leonard Shelby, karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Fakat Leonard’ın ciddi bir sorunu vardır. Nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. Leonard; 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir. Kendince bir yöntem geliştiren kahramanımız her şeyi bir yerlere yazar. Bir süre sonra defterlerin de fayda etmediğini fark edince çözümü yaşadıklarını vücuduna yazdırmakta bulur.

Pirates of the Caribbean (imdb  7,3) Captain Jack Sparrow

Bir Karayip korsanı olan Jack Sparroe’u canlandırırken Johnny Depp, Pepe Le Pew ve Rolling Stones gitaristi Keith Richards’tan esinlenmişti. Bütün denizcilerin ve korsanların en az bir tane dövmesi olduğu gerçeğinden hareketle Jack Sparrow da birkaç dövme taşımaktadır. Johnny Depp’in göz alıcı ve eksantrik yorumuyla Jack Sparrow dengesiz, düzenbaz ve eğlenceli bir karaktere dönüşür.

From Dusk Till Down (imdb 7,3) Seth Gecko – Gün Batımından Şafağa

Tesadüfi vampir avcısı kardeşlerden Seth Gecko, sol kolunu kaplayan tribal bir dövme taşımaktadır. Çünkü Gecko biraderler, Meksika’ya doğru yola çıkmış iki banka soyguncusudur. Seth de azılı bir suçlu olmasını temsilen dövme taşır. Buluşma için bir Meksika barının kapısını aşındırdıklarındaysa başlarına geleceklerden habersizdirler. Mekan vampir kaynıyordur.

 The Expendables (imdb 6,5) – The Schizo -Cehennem Melekleri 

“Cehennemin Melekleri” biraz geçkin bir suçla savaşma çetesidir. Filmin dövme namına en sevimli sahnesi Mickey Rourke yani Tool’un Sylvester Stallone yani The Schizo’nun sırtına dövme yaptığı sahnedir. The Schizo’da zaten birçok dövme bulunmaktadır. Bir tane de kankadan gelir.

Scarlet Diva (imdb 5,2) 

Kendisi de dövmesever bir sanatçı olan Asia Argento, bu filmde dövmelerini cömertçe sergiler. Özellikle göbeğiyle kasığı arasındaki meleksi kadın dövmesini sık sık görürürüz. Bu dövme filmde birebir kendisini canlandıran sanatçıya hem dişilik hem de serserilik özellikleri katar.

 

xXx (imdb 5,8)  Xander Cage

Xander Cage kazancını, heyecan yaratan maceralarının video kayıtlarını internete satarak sağlamaktadır ve hayranları da çok fazladır. Bizse onu daha çok dövmeleriyle tanırız. Özellikle Vin Diesel’in kas yapısı dikkate alınırsa güçlü ve sıkı bir adam izleniminin dövmeyle kuvvetlendirildiğini hemen anlarız.

Crying Freeman (imdb 6,5) 

Bu sefer karşımıza yakuza dövmeli insanlar çıkar. Emu O’Hara, çok güzel bir kadın ressamdır. Geçmişin hayaletleri, bu içine kapanık kadının peşini bir türlü bırakmazlar. Bir gün resim yaparken Yakuza üyesi oldukları dövmelerinden anlaşılan üç adamın iyi dövüşen bir katil tarafından öldürülmesine şahit olur. Göz göze geldiği Emu ile anında aralarında bir elektrik oluşan usta katil, şimdi de işlediği suça şahit olan Emu’yu öldürmelidir. Oysa bu o kadar kolay olmayacaktır.

 

Cape Fear (imdb 7,3) Max Cady

Sürekli bir tecavüz etme halinde olan psikopat Max Cady, 14 yıllık bir hapis sürecinden sonra epey dövme sahibi olmuştur. Hapishanede yapılan yalandan dövmelerin en güzel örneklerini bu adamın göğsünde görürüz. Ağzı yüzü kaymış kadın suratları, öfke dolu cümleler… Max Cady hapse girmesine neden olan avukat Sam Bowden’ın peşine düşmüştür ve sırada bir tecavüz konusu olarak Sam’in kızı Danielle vardır.

 

Mystic River (imdb 8,0)  

Eski moda bir erkek olan Jimmy Markum bu görüntüsüne uygun olarak oldschool dövmeler taşır. Deri ceketi, hiç gülmeyen suratı ve dövmeleriyle biraz maço biraz da gizemli bir adamdır. Filmdeki ağır abi pozisyonu da bunu doğrular.

Prison Break (imdb 8,5) Michael Scofield

Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield, Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows’u kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark edince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır. Bu planların hepsini şüphe uyandırmayacak bir biçimde vücuduna dövme olarak kaydeder.

 

Snatch (imdb 8,3) Mickey O’Neil

Serseri rollerin başarılı oyuncusu Brad Pitt, burada da bir boksörü canlandırır. Serseriliğine serserilik katmak için Pitt’in yani Mickey O’Neil’in adonislerini dövmeler süsler. Mickey biraz çingene biraz da arıza bir karakterdir. Mesela boks turnuvası sırasında sigara içer.

Fantasy Island (imdb 6,6) Tattoo

1977 yapımı “Fantasy Island”ın cüce ve esprili karakterinin ismi Tattoo’dur. Sosyo ekonomik düzeyi orta veya yüksek sınıftaki insanların bir adaya gelerek burada yaşamalarına dayanan TV serisinde, onlara Tattoo ve Mr. Roarke eşlik eder. Tattoo ve Roarke beyaz takım elbise giyen ve siyah papyon takan uyumlu ve sempatik bir ikilidir.

Turist Ömer Yamyamlar Arasında (imdb 6,9)

Turist Ömer, şans eseri koluna “manda gözü” dövmesi yaptırır. Meğerse bu manda gözü bir hazine haritasıdır. Şanslı mı şanssız mı olduğunu anlayamadığımız Turist Ömer, Afrikalılar tarafından kaçırılır. Yolda “Beyaz Panter” adında egzotik ve güzel bir kadınla tanışır. Manda gözü yüzünden peşine yamyamlar, hazine avcıları ve gözü Turist Ömer’de olan yaşlı mafya lideri kadın takılır. Turist Ömer’i Afrika’da sıkı bir macera bekliyordur.