Navigation Menu
Gökhan Türkmen’le Dövme Üzerine…

Gökhan Türkmen’le Dövme Üzerine…

Yeni albümünün hazırlık çalışmaları arasında içinde bulunduğu yoğunluğu bir kenara bırakıp isteğimizi kırmayarak kalkıp Avcılar’a Stüdyomuz‘a kadar geldi. Müzik ile ilgili, dövme ile ilgili özel bir söyleşi yaptık bu da yetmedi, Toprak arkadaşımızı oturttuk koltuğa eline makinayı alan Gökhan TÜRKMEN yaptırdığı 7 dövmeden sonra ilk defa dövme yapmanın keyfini yaşadı.

Gökhan Türkmen ile ilgili olarak Wiki der ki; 1983’te İstanbul’da doğdu. 1997 yılında gitarla tanıştı. 2000 yılından itibaren çeşitli mekân ve organizasyonlarda gitar ve sesiyle boy göstermeye başladı. 2003 yılında Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Yönetim Bölümünden mezun oldu. Mezuniyetin ardından gitarlık ve şan dersine yoğun verdi. Bir dönem radyolarda, çeşitli eğlencelerde, mekânlarda canlı performanslar sergiledi. Sözleri ve müziği Serkan Söylemez’e ait olan “Büyük İnsan” şarkısı Youtube’da 5 milyon kişi tarafından dinlenmesiyle yıldızı parladı ve 2008 yılında Büyük İnsan adlı albümü İrem Records etiketiyle çıkardı. Albümünü çıkarmadan önce “Büyük İnsan” şarkısından bir yıl sonra “Dön” şarkısını da internetten yayımladı ve yine sözü ve müziği Serkan Söylemez’e ait olan “Efkarlıyım” şarkıyla da Nokia tarafından düzenlenen bir yarışmaya katıldı. İnternetten parçalarının yayımlanmasından sonra bir şirketten teklif aldı fakat şirket ile anlaşamadı. İki yıl sonra Aykut Gürel ile tanıştı ve ilk albümünün çalışmalarına başladı. Biraz Ayrılık adlı albümüyle mükemmel bir başarı sağlayan Türkmen aynı parçayla radyolarda ve müzik kanallarında en çok çalınan sanatçı oldu. İkinci klibini albümün düet şarkısı olan sözleri Serkan Söylemez’e müziği kendisine ait olan “Rüya” adlı şarkıya çekti. Üçüncü klip ise belki de bu albümün ve zamanın tüm albümlerinin en iyi şarkısı olan; sözü ve müziği yine slow şarkılarda ustalığını kanıtlayan güçlü kalem Serkan Söylemez’e ait “Bir Öykü” şarkısına çekildi..2010 yılın en çok ödül alan sanatçılarından biridir…

Ejder: Evet! Gökhan Türkmen müziğe nasıl başladı?

Gökhan Türkmen: Aynı apartmanda oturduğum çok yakın bir arkadaşım gitara başlamıştı Çok yakın olduğumuz için birlikte yapardık her şeyi oda gitara başlayınca bende heveslendim bende çalmaya başladım ondan görerek bir anda bütün hayatım müzik oldu 1 sene sonra kuzenim Serkan SÖYLEMEZ in bütün şarkı sözlerini şiirlerinin hepsini müzik yapmaya başladım beste yapmaya başladım ondan bir sene sonra profesyonel olarak çeşitli mekanlarda müzik yapmaya başladım derken öyle hayatımız müzik oldu. Ejder: Peki ilk başladığın yıllarda seni çok etkileyen bir durum odumu aksaklık olabilir sürpriz bir şey olabilir? Gökhan Türkmen: Yani aslında öyle çok acayip bir şey olmadı. En büyük olay benim beste yapmaya başlamamdır çünkü öyle bir şey bilmiyordum nasıl bir şey olduğunu bilmiyordum. Gitar çalmadan önce resim yapıyordum ama resimleri sürekli bir şeylere bakarak yapıyorum hiç aklımdan bir şey yapamıyordum kendimden bir şey katarak yapmadığım için resimle ilgili inanılmaz hayaller kuramadım. Baktım üretmeye başladım müzikle ilgili o yüzden müzik benim hayatım oldu hani kendimden bir şeyler kata bildiğim için beste yapmaya başladığım an aslında bana uyum gibi geliyordu şarkıları yapayımda bir süre sonra insanlara ulaştırırım bu şarkıları diye hiç düşünmemiştim.

Ejder: Yani tamamen doğaçlama diyorsun!

Gökhan Türkmen: Yani evet… Kendi keyfimdi, mutlu oluyordum yaptığımda ve mutlu oldukça da devam ediyordum yapmaya o yüzden.

Ejder: Peki ilk dövme ile ne zaman tanıştın?

Gökhan Türkmen: İlk dövme ile tanışmam 3 – 4 sene önce tribal bir gitar yaptırmıştım. O’da arkadaşımın doğum günü hediyesiydi. Çok istiyordum dövme yaptırmak O’da “gel yaptıralım” dedi öyle yaptırmıştım ondan sonra zaten gerisi geliyor. Ejder: Dövmelerin anlamları senin için nedir? Gökhan Türkmen: Gitar var işte… İstanbul yazısı var, O’da doğma büyüme İstanbulluyum. Çok seviyorum İstanbul’u. kopamayacağım bir şehir. Ben birde dövme yaptırıyorsam o benimle kesinlikle ve kesinlikle bağlantılı olmalı sıkılmamam ya da bıkmamam için bir yandan da ne alaka dememeliyim.

Ejder: Peki Bu mikrofon tutan el dövmeniz özel bir çizim mi?

Gökhan Türkmen: Böyle mikrofon tutan bir el vardı biz onu biraz değiştirdik. Onun dışında bir karga dövmesi var.

Ejder: Karga Niye, Neden Karga?

Gökhan Türkmen: Karganın biraz ne alaka durumu var… Ama ben çocukluğumdan beri kargaları seviyorum. Tipini, bir karizması olduğuna zekası olduğuna inanıyorum. Birde kara bir adam olduğum için karga derlerdi bana. Hahaha…

Ejder: Senin dövmelerini, karga dövmeni veya mikrofon dövmeni tut ki başkasında gördün ne hissedersin?

Gökhan Türkmen: Geçmiş olsun derim… Yapacak bir şey yok o saatten sonra.

Ejder: Benzer durumlar yaşıyoruz bu stüdyoda!

Gökhan Türkmen: Olabilir bir yerden görüp gidip dövmeciye ben bunu istiyorum dediğinde kimse bir şey yapamaz aslında… Ama bana dövme yapan birine ben sana gelen birisine bu dövmeyi yapmamanı istiyorum diye söylüyorum açıkçası, en azından aynısını yapmasın yani…

Ejder: Peki boynundaki harflerin anlamı nedir?

Gökhan Türkmen: Bunlar bir tanesi annemin baş harfi, bir tanesi babamın baş harfi… R ile S ensemde, ablamın baş harfi var, birde göğsümde bir yazı var İspanyolca “ya şimdi ya hiç” yazıyor o kadar.

Ejder: Güzel! Aslında baya baya bir dövme sevgisi var.

Gökhan Türkmen: Ben baya bir yaptıracağım aslında… Göğsümdeki yazı yani “ya şimdi ya hiç” benim hayat felsefemdir. Onu mesela gittiğim yurtdışında yada bilgili, güvendiğim her dövmeciye küçük küçük bir şeyler yaptırmak istiyorum. Oradan omzuma gelip orda ama herkesin ayrı bir şeyi olacak. Yazı tahtası gibi düşün, bir tane göğsümü kaplayacak, bir tane onun dışında sırtıma Flamenko yapan bir kadın düşünüyorum.

Ejder: Peki Takip ettiğin dövmeciler var mı?

Gökhan Türkmen: Valla hiç isim aklımda tutamam aslında… Öyle bildiğimde çok fazla dövmeci yoktur, takip etmem şu dövmeci çok iyidir diye.

Ejder: Peki sen yaptığın müziği nasıl tanımlıyorsun bir yere koydun mu müziğini?

Gökhan Türkmen: Başlarda çok söylüyordum akustikti, poptu, arabeskti, cazdı diye ama müzik sonuçta genel bir şey aslında bir isim vermek çok saçma geliyor. İnsanlar ne hissediyorsa odur, bir şarkı melodik açıdan armonik sound açısından insanlara ne hissettiriyorsa odur… E tabii ki bunun bir şeyi var, yani pop’tur melodik açıdan bir adı vardır benim ki biraz karışık çok fazla çok çeşitli müzik dinliyorum. Daha çok dinlediğim tarz funky, caz, rock tarzı şeyler çok fazla dinliyorum. Ama sonuç olarak Türkiye’de yaşadığımız için kültürümüzde biraz arabesk olduğu için sonuçta yaptığımız şarkılarda slow, ona dair acı, ona programlanmışız… O yüzdende arabesk durumu da var şarkıların ama bu birinci albümde biraz daha fazlaydı yavaş yavaş birazcık daha dünya müziğine yakın şeyler çıkmaya başladı çalıştığımız aranjörler ile de alakalı bir durum tabi yapmak istediğinizle de alakalı birazcık daha iş dünya müziğine kaymaya başladı benim açımdan daha evrensel daha etnik çünkü etnik enstrümanlar da kullanıyoruz .

Ejder: Peki yurtdışı projelerin var mı?

Gökhan Türkmen: Yurt dışında Türk olduğun zaman belli bir sıkıntı oluyor. Ama Yurtdışında bir şeyler yapmak istiyorsan. Onlar gibi yapmak yerine kendine özgü daha kendin olabileceğin işler yapman gerekiyor diye düşünüyorum. Zaten yurtdışında dünya çapında kaliteli işler yapılıyor. Onların taklidi işler yapmamak gerek diye düşünüyorum. Müziğinde Türk izleri taşımalı o şekilde temsil edilmelidir diye düşünüyorum. Hiçbir zaman batıya özenip onlar gibi onların yaptığı şekilde yapmayı doğru bulmuyorum. Ejder: Peki yabancı müzik ve Türk müziği hakkında nasıl bir değerlendirmede bulunabilirsin? Gökhan Türkmen: Yabancı şarkılara baktığımızda melodik alt yapının daha ön planda tutulduğunu görüyorum. Sözlerin ikinci planda olduğu bir müzik kültürüne sahipler. Bizde daha çok sözlerin hakim olduğu bir müzik kültürü var. Sözlerin ön planda olması sanırım sözlü kültürün geçmişimizden bu güne kadar çok güçlü bağlar kurmasından dolayı. Bizim Edebiyatımızın çok kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Aslında şöyle bir de bir ayrım yapabiliriz. Müzikle ilgilenen insanları şarkının melodisine edebiyata yakın olanlarda şarkıların sözlerine bakıyorlar. Yabancı müzik sektörü çok daha farklı komplike ve çok daha detaylı planlayarak hazırlıyorlar.

Ejder: Dövme Yaptırmak isteyen arkadaşlara ne gibi tavsiyelerin var?

Gökhan Türkmen: Pişman olacakları bir şeyi yaptırmasınlar. Hayatlarıyla alakalı şeyleri yaptırsınlar. Ben öyle yapıyorum. Dövmelerim benim için açıklamaları var. Bence anlam yükleyebileceği dövmeler yaptırsınlar.

Ejder: Dövme Sanatı Dergisi hakkında ne demek istersin?

Gökhan Türkmen: Bence Dövme Dergisi olması gereken bir şey. Artık yayınlaştı daha sosyal bir olgu haline gelmeye başladı. Aslında başlarda bende düşündüm dövmeden sıkılırmıyım diye fakat dövmeden sıkılmıyorsun aksine farklı dövme yaptırma planları içine giriyorsun. Böyle bir derginin varlığı insanları bilinçlendirmek adına çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Son Aramalar:

  • gökhan türkmen
  • gökhan türkmen dövmeleri
  • gkhan trkmen dvmesi
  • gökhan türkmenin dövmeleri
  • gökhan türkmen dövme
  • gökhan türkmen dövmeleri ve anlamları
  • gökhan türkmenin dövmeleri ve anlamları
  • gökhan türkmen dövmelerinin anlamı
  • gökhan türkmen dövmesi
  • gökhan dovmeleri

Yorumunuzu Gönderin