Angel Tattoo Avcılar
Ana Sayfa Dövme Modelleri Horus’un Gözü Dövme Modelleri ve Anlamı

Horus’un Gözü Dövme Modelleri ve Anlamı

0
1141
Ra’nın Gözü veya Horus’un Gözü Mısır Dövme Modelleri – Egyptian Eye of Ra Tattoos

Ra Dövmesi veya Horus’un gözü dövmesi, en az dövme tarihi kadar eski bir dövme modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu motif M.Ö 3,000’deki Mısır Uygarlığında Mısır Güneş Tanrısını simgeliyordu. Genel hatlarıyla 3 parçadan oluşan bu dövme modeli başlıca gözün kendisi, göz yaşı damlası ve gözün sağ köşesinden çıkan bir spiraldir. Ra’nin Gözü Dövmesi örneklerini inceledikten sonra aşağıda dövme anlamını okuyabilirsiniz .

Horus’un gözü, Eski Mısır Tanrılarından İsis ve Osiris’in oğlu olan Horus’un ay gözü olarak isimlendirilen sol gözüne verilen isimdir. Aynı zamanda Ra’nın gözü olarak ta bilinmektedir. Horus Tanrılar grubunun en büyük tanrısıydı. Göz sembolüde herşeyi gördüğü manasına geliyordur. Ra ilahı ışığı temsil etmekteydi
Manevi anlamıyla, vicdanın gözünden herhangi birşeyin kaçamayacağını ve insan davranışlarını her an izleyen gözün sembolüdür. Güneş ve Ay Horus’un Gözünü sembolize eder. Kötülüğün sembolü olan Seth sürekli bu gözü çıkarmaya çalışmaktadır.
Horus’un gözü biçimsel olarak tanrının birliğini, tekliğini ifade etmektedir. Bu göz, toplam 6 parçadan oluşur. parça, sırasıyla, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64’ü ifade eder.

Kötülüğü timsali Seth, Osiris’i öldürür. Osiris’in oğlu Horus, babasının intikamını almak üzere Seth ile savaşır. Seth, bu savaşta Horus’un gözünü parçalar. Bu parçaları Toth bir araya getirirse de eskisi gibi olmayacaktır, o bu eksikliği büyü gücü ile tamamlanır ve böylece göz eskisi haline döner. Horus’un gözleri her daim dünyanın üstünde olan ay ve güneşi temsil eder, manevi anlamda vicdanın hiç kapanmayan gözüdür yorumu yapılabilir. Horus’un gözü çeşitli parapsikolojik durumlarda, arınma ve koruyucu tılsım amacıyla da aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Bir çok inanç sisteminde gözün farklı anlamları bulunmaktadır. Bizde nazar boncuğu da benzer bir tılsım görevi gören bir gözden oluşutur. Ve kötü enerjiyi engellemek adına kullanılır. Bu bağlamda baktığımızda inanç bütünlüklerinde gözün vicdan ve kötülükten korunma anlamında kullanıldığı açıkça görülmektedir. Horus’un Gözü simgesi Anadolu topraklarında Nazar Boncuğuna evrimleşmiştir.
Horus’un Gözü, Horus’un Gözü Dövmesi, Horus’un Gözü Anlamı, Horus’un Gözü Dövme Modeli

 

HENÜZ YORUM YOK

%d blogcu bunu beğendi: