Japon Maske Dövmeleri ve Anlamları

0
611
Japon Maske Dövmeleri ve Anlamları

Japon Masker dövmeleri dediğimizde aklınıza gelen dövme modelleri hemen hemen aynı şekilde canlanmaktadır kafanızda. Standart duruşları olan bu modeller zaman içinde dövme sanatında harmanlanmış ve yorumlanmıştır. Japon kültürüne ait olan japon maske dövmelerini inceleyebilirsiniz. Bu Japon Mitolojisindeki İlahların maskeleri olarak günümüze kadar gelmişlerdir. Bu maskelerin dövme sanatı içindeki yorumlanmış dövme modellerini inceledikten sonra dilerseniz japon mitolojisindeki tanrıları aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Japon mitolojisinde e birbirleriyle kardeş, hem karı-koca olan Gök (İzanagi) ile Yeryüzü (İzanami) kaostan çıktından  sonra gökyüzündeki yüzen köprüsünden, ilahi mücevherlerle süslü bir mızrakla okyanusu karıştırmıştır ve  ilk kara parçalarını yaratmışlardır. Sonra bütün Japon adalarını ve diğer doğa illahlarını doğururlar. Japonya’da 8 milyon Tanrı  vardır. Dağ, ırmak, ateş, gök gürlemesi, fırtına, yağmur, vb. Tanrılar dışında her mesleğe görede ayrı bir tanrı vardır.

 

İnazagi ve İnazami ilk olarak Hiruko’yu yaratırlar. Çocuk sakat doğduğundan ondan  tiksinir ve onu bir sandalın içine koyup denize terk ederler. Yeni çocuklar yaratmaya başlarlar. Ateş Tanrısı Kagutsuchi dünyaya gelir. İnazagi’nin sol gözünden Güneş Tanrıçası Amaterasu, sağ gözünden Ay Tanrısı Tsukiyomi, burnundan Fırtına Tanrısı Susanowa dünyaya gelir.

 

Güneş İlahı Amaterasu japon mitolojide önemli bir yere sahiptir. İzanagi, Amaretasu’ya inci bir gerdanlık hediye etmiş ve ona Kami’lerin oturduğu Takamagahara’nın mesuliyetini vermiştir. ‘Kami’ kelimesi üstün, yüce anlamına gelir. Japon mitolojisinde Tanrılara verilen isimdednri. Denizler Fırtına İlahı  Susanowa’yun etkisi altına girmişti. Susanowa kız kardeşi Amaterasu’nun şatosunda  aşırı  davranışlarda bulunduğundan  cennetten kovulmuştu. Daha Susanowa’nun oğlu Okuni-Nushi bütün yeni yerlerin  ilahı  olur. Amaterasu’nun torunu Ninigi ile ülkeyi pay eder. İlahi  işlerin yönetiminden Okuni-Nushi, siyasi işlerden de Ninigi mesül  tutar.

 

Ukemoçi no Kami Yiyecek İlahıdır. Yiyecek, Giyecek ve Barınak Tanrısı Tayuke okami ile birlikte bilinir.  Sukunahikona, dünyayı kurmak ve hastalıklarla vahşi hayvanlara karşı savunma çarelerini bulmak için Okuni-Nushi’ye yardım eden Cüce İlahdır. Amenouzume dansçıların koruyucu İlahıdır. İnari pirinç üreticilerin koruyucu İlahıdır.

 

Yedi Şans Tanrıları (Shichi Fukujin) japon mitolojide önemli yere sahipler. Ebisu balıkçıların ve tüccarların koruyucu tanrısı. Daikoku zenginlik Tanrısı ve çiftçilerin koruyucu tanrısıdır. Bişamon doğruların ve savaşçıların koruyucu ilahıdır. Fukurokucu saflığı ve bilgeliği, uzun yaşamı sembolize eder. Benten edebiyat, müzik, zenginlik ve dişilik ilahıdır. Hotei çocukların eşlik ettiği, neşe saçan, halinden memnun bir İlahtır. Jurojin uzun yaşam ve mutluluk İlahıdır.

 

Fuji-Yama Dağı ilahi dağlar silsilesinin en önemlisidir. O-Ana-Mochi – bu ilahi dağlarda kriterlerin hükümdarıdır. Gongen Japon mitolojisinin Dağ İlahıdır. Ruhu yeniden vücut bularak insanların içlerinde yaşamaktadır. Shinto inancına göre Buddha enkarnasyonudur. Dağcılar için onun bilgeliğini ele geçirecekleri doğrultunsda bir inanış vardır.