Angel Tattoo Avcılar
Ana Sayfa Dövme Modelleri Jartiyer Dövmesi  –  Jartiyer Dövme Modelleri ve Anlamı

Jartiyer Dövmesi  –  Jartiyer Dövme Modelleri ve Anlamı

0
558
Jartiyer Dövmesi  –  Jartiyer Dövme Modelleri ve Anlamı

 

Jartiyer dövmesi, yüklenilen anlam bakımından seksi dövmeler denilince ilk akla gelen dövme modellerindendir. Genelde kadınların yaptırdığı jartiyer dövmesi, anlam bakımındanda incelediğinden zamanında kadınların kullandıkları bir aksesuar olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bizde sizler için jartiyer dövmesi modellerini inceledik ve derledik. Jartiyer dövmesi ile alakalı olarak daha fazla bilgi almak isterseniz. Yazının devamını okuyabilirsiniz.

Jartiyer esasında Fransızca’da “Jarretière” kelimesinin dilimize geçmiş halidir,

  1. Yüzyılında külotlu çoraplar için şimdi ki gibi  çeşit yoktu ve desenli külotlu çorapların  yarattığı moda akımı henüz ortaya çıkmamıştı. Bundan dolayı bir çok  kadın  külotlu çorap yerine jartiyer tercih etmekteydi. Günlük kullanımda  her ne kadar uygun olsa da jartiyerler Türkiye’de çok fazla tercih edilmiyor gibi görünebilir lakin gelmiş geçmiş en seksi iç çamaşır alternatifidir.

Jartiyeri Ortaçağ’da Avrupa’da genellikle gelinler kullanmıştır. hatta damadın jartiyeri çıkarıp fırlatması tarzında bir gelenekte bulunmaktaymış. Gelinin giysilerinden parçalara sahip olmanın uğur getirdiğine inanılırmış yapılan bu harekete karşılık damatta elindeki demet çiceği konuklara atarmış. Damattan gelen demete genç kızlar, gelinden gelen jartiyere de bekar oğlan koşarmış. İlk yakalayanların şansı gülermiş. Kısmetleri açılır ve bu durumundan ötürü ilk iki dansa beraber kalkarlarmış, Bunun sebebi belki aralarında bir hoşlanma gerçekleşebilme ihtimaliymiş.

 

Jartiyer’in tarihine baktığımızda çok ilginç bir durum daha bulunmaktadır. İngiltirenin en eski şövalye tarikatlarından birisinin adıda Yüksek Şerefli Jartiyer tarikatdıır. Bu tarikatın kuruluşu 1340 yıllarına denk gelmektedir.  Tarikatın adının neden böyle olduğuna  dair çeşitli rivayetler var fakat konumuz o değil.

Genel olarak avrupa Kültüründe jartiyer eğer erkekler tarafından kullanılırsa güç, şan şeref, savaşçılıkla ilişkilendirilirken kadında ise seksi bir kullanım amacı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğal olarak bir erkeğin şuan jartiyer dövmesi yaptırması toplum ve dövme severler tarafından değişik karşılansa bile bir kadında jartiyer dövmesi gördüğümüzde dövmenin kadına kattığı seksliği yadsınamaz.

Değişen dünya ve gelişen insan profillerinde, beğenilir olmak için insanlar arasındaki düşünce mücadelesinin dövme sanatı içinde dışa vurumunda bayanların kullanabilecekleri argümanlar erkeklere oranla daha fazla diyebiliriz.

 

Jartiyer Dövmesi

HENÜZ YORUM YOK

%d blogcu bunu beğendi: