Sonsuzluk İşareti Dövmesi ve Anlamı

0
1856

Sonsuzluk işareti dövmesi  veya sonsuzluk dövmesi bir diğer anlamıyla infinity sign

Dövme sanatı içinde belki yazı  ve kuş dövmelerinden sonra sıralamaya hakim ve üst sıralara çıkmak ta çok zorlanmayan sonsuzluk dövmesi veya sonsuzluk dövmeleri.

Sizler için hazırladığımız sonsuzluk dövme modellerini inceledikten sonra acaba ne olaki bu sonsuzluk derseniz. Galerinin sonundaki yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Sonsuzluk Kavramı

İşe önce sonsuzluk kavramı ile başlamak gerekir. Sonsuzluk nedir? Bir sonsuz nasıl bilinebilir. Sonsuzluğu nereden biliyoruz. Ünlü filozoflardan birisi bu konu hakkında bilginin beynimize daha önceden kodlandığını ve bu kodlar sayesinde böyle kavramları tanıdığımızı iddea etmiştir. Tanrı açıklamasında da “bilgi zincirini yaratan ama bilgi zinciri içinde olmayan” diyerek açıklamıştır.

Bizim bu gün dövme modelli anlamında yaptırmış olduğumuz sonsuzluk işareti matematiksel bir kavramdır. Uzay zaman bütünlüğü dışında algıladığımız fiziksel dünyada sonsuzluk diye bir şey yoktur. Matematikte sonsuz sonucuna ulaştığımız zaman bu fiziksel dünyayla alakalı bir sonuç değildir.  Varsayımsal bir gerçeklik ortağa çıktığından dolayı matematikçiler bu durumun aşılması için limit kavramını ortaya atmışlardır.

 

Sonsuzluk işareti ilk kez 1655’de John Wallis tarafından kullanılmıştır. Sonrasında da kabul görmüştür. Matematiksel bir kavram olarak sonsuzluk işareti 19. Yüzyıla kadar bilinmiyordu. Bu konuda tam bir karışıklık hakimdi.

Bu durum matematikçi olan Georg Cantor ortaya çıkarılan kümeler kavramının gelişmesiyle birlikte matematikte sonsuz’un ne anlama gelmesi gerektiği netlik kazandı. Bu duruma göre, bütün sayma sayılarının oluşturduğu küme ile çift sayılar kümesi eşit büyüklüktedir. Özeti şudur. Alt kümelerin birine eşit olan bir küme sonsuzdur. Son türevleri çıkaralabilir.

Sonsuz bir sayı toplandığında sonuç her zaman sonsuzda olmaya bilir.Sonsuzun bir sayıyla toplamı sonlu bir sayı çıkaracaktır. Sonsuz kere sonsuz diye bir durum söz konusu değildir.

Basitçe şöyle ifade etmek gerekir. İki doğru arasındaki mesafeyi kat ederken her mesafe kat edişinde bir önceki mesafenin yarısını kat edersniz. A noktasından B noktasına ulaşmanız mümkün değildir.

 

Toparlayacak olursak uzun matematiksel denklemler ve ispatlar sonucunda ortaya çıkan bu sonsuzluk kavramının sembolü bu gün dövme sanatı içerinde kendisine ver bulmuştur. Bu kavramdan hareketle yapılan dövme, illişkiler arasındaki sonsuz bağı, sevgiyi sembolize etmektedir. Dövme sanatı içinde sevginin sembolü olan sonsuzluk işareti dövmesidir.

 

Sonsuzluk İşareti Dövmesi, Sonsuzluk İşareti Dövmesi Modelleri, Sonsuzluk İşarti Dövme Modelleri, Sonsuzluk İşareti Dövmesi Anlamı, Sonsuzluk İşareti Dövmesi Nedir.